Tulžis – tai žalsvai gelsvas, kartaus skonio skystis, gaminamas kepenyse ir saugomas tulžies pūslėje. Nors dažnai siejama su nemaloniais pojūčiais ar virškinimo sutrikimais, tulžis atlieka nepaprastai svarbų vaidmenį virškinimo procese ir bendroje organizmo sveikatoje. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime tulžies funkcijas, sudėtį, problemas, susijusias su tulžimi, ir būdus, kaip palaikyti sveiką tulžies pūslės veiklą.
Tulžies sudėtis ir gamyba
Tulžis yra sudėtingas mišinys, kurį sudaro vanduo, tulžies rūgštys (dar vadinamos tulžies druskomis), cholesterolis, bilirubinas (tulžies pigmentas), fosfolipidai (pvz., lecitinas), elektrolitai ir įvairūs kiti junginiai. Kepenų ląstelės, vadinamos hepatocitais, nuolat gamina tulžį. Per parą kepenys pagamina apie 800-1000 ml tulžies. Šis skystis teka tulžies latakėliais, kurie jungiasi į vis didesnius latakus, kol galiausiai patenka į bendrąjį kepenų lataką. Iš ten tulžis gali tekėti dviem kryptimis: tiesiai į dvylikapirštę žarną (pradinę plonosios žarnos dalį) arba į tulžies pūslę, kur ji yra saugoma ir koncentruojama.
Tulžies pūslės vaidmuo
Tulžies pūslė – tai kriaušės formos organas, esantis po kepenimis. Ji nėra būtina gyvybei, tačiau atlieka svarbią funkciją – saugo ir koncentruoja tulžį tarp valgymų. Kai į dvylikapirštę žarną patenka riebus maistas, tulžies pūslė gauna signalą susitraukti ir išstumti koncentruotą tulžį į bendrąjį tulžies lataką, o iš ten – į dvylikapirštę žarną. Koncentruota tulžis yra 5-20 kartų stipresnė nei ta, kuri tiesiogiai teka iš kepenų.
Pagrindinės tulžies funkcijos

Tulžies svarbiausia funkcija – padėti virškinti ir įsisavinti riebalus. Tulžies rūgštys veikia kaip emulsikliai. Tai reiškia, kad jos suskaido didelius riebalų lašelius į mažesnius, padidindamos jų paviršiaus plotą. Tai leidžia virškinimo fermentams (lipazėms) efektyviau skaidyti riebalus į riebalų rūgštis ir glicerolį, kuriuos organizmas gali įsisavinti. Be tulžies, didžioji dalis suvartotų riebalų nebūtų įsisavinami ir pasišalintų su išmatomis.
Be riebalų virškinimo, tulžis atlieka ir kitas svarbias funkcijas:
- Riebaluose tirpių vitaminų įsisavinimas. Tulžis būtina, kad organizmas galėtų įsisavinti riebaluose tirpius vitaminus – A, D, E ir K.
- Cholesterolio šalinimas. Tulžis yra pagrindinis būdas, kuriuo organizmas šalina cholesterolio perteklių. Cholesterolis tirpsta tulžies rūgštyse ir kartu su tulžimi patenka į žarnyną, o iš ten – pašalinamas iš organizmo.
- Toksinų ir vaistų šalinimas. Kepenys filtruoja kraują, pašalindamos toksinus, vaistų metabolitus ir kitas kenksmingas medžiagas. Šios medžiagos patenka į tulžį ir kartu su ja pašalinamos iš organizmo.
- Žarnyno peristaltikos stimuliavimas. Tulžis šiek tiek stimuliuoja žarnyno judesius (peristaltiką), padėdama išmatoms judėti žarnynu.
- Bilirubino šalinimas Bilirubinas yra šalutinis raudonųjų kraujo kūnelių irimo produktas, o tulžis padeda jį pašalinti, taip apsaugodama organizmą.
Su tulžimi susijusios problemos
Dažniausiai pasitaikančios problemos, susijusios su tulžimi, yra tulžies akmenligė ir tulžies pūslės uždegimas (cholecistitas). Tačiau gali pasireikšti ir kitų sutrikimų.
Tulžies akmenligė
Tulžies akmenys – tai kieti dariniai, susiformuojantys tulžies pūslėje arba tulžies latakuose. Jie susidaro, kai tulžies sudėtyje esančios medžiagos, dažniausiai cholesterolis arba bilirubinas, iškrenta į nuosėdas ir kristalizuojasi. Akmenys gali būti įvairaus dydžio – nuo smėlio kruopelių iki golfo kamuoliuko dydžio. Dažniausiai pasitaiko cholesterolio akmenys, tačiau gali būti ir pigmentinių (bilirubino) akmenų ar mišrių akmenų.
Tulžies akmenligė gali nesukelti jokių simptomų, tačiau dažnai pasireiškia stiprūs skausmo priepuoliai dešinėje viršutinėje pilvo dalyje, po šonkauliais. Skausmas gali plisti į nugarą, dešinį petį. Priepuoliai dažniausiai prasideda po riebaus maisto vartojimo. Kiti galimi simptomai: pykinimas, vėmimas, pilvo pūtimas, karščiavimas, gelta (odos ir akių pageltimas). Jeigu jaučiate kažką panašaus, kreipkitės į gydytoją.
Tulžies pūslės uždegimas (cholecistitas)
Cholecistitas – tai tulžies pūslės uždegimas, dažniausiai sukeltas tulžies akmenų, kurie užkemša tulžies pūslės lataką. Uždegimas gali būti ūminis arba lėtinis. Ūminiam cholecistitui būdingas stiprus, staiga prasidėjęs skausmas dešinėje viršutinėje pilvo dalyje, karščiavimas, pykinimas, vėmimas. Lėtinis cholecistitas pasireiškia silpnesniais, bet ilgiau trunkančiais skausmais, diskomfortu pilve, pilvo pūtimu.
Kitos tulžies problemos
- Tulžies latakų susiaurėjimas (striktūra): Gali būti įgimtas arba įgytas dėl uždegimo, traumų, operacijų.
- Tulžies pūslės polipai: Dažniausiai gerybiniai dariniai, tačiau kai kurie gali supiktybėti.
- Tulžies pūslės vėžys: Retas, bet agresyvus susirgimas.
- Pirminis sklerozuojantis cholangitas: Lėtinė liga, kurios metu pažeidžiami tulžies latakai, sukeliant jų uždegimą ir randėjimą.
- Biliarinė diskinezija: tulžies pūslės motorikos sutrikimas.
Kaip palaikyti sveiką tulžies pūslės veiklą?
Nors kai kurių rizikos veiksnių, pvz., genetikos, pakeisti negalime, yra keletas dalykų, kuriuos galime padaryti, kad sumažintume tulžies problemų riziką ir palaikytume sveiką tulžies pūslės veiklą:
- Sveika mityba. Venkite riebaus, kepto, aštraus maisto, perdirbtų produktų. Valgykite daugiau skaidulų turinčio maisto – vaisių, daržovių, viso grūdo produktų. Vartokite pakankamai skysčių.
- Reguliarus fizinis aktyvumas. Judėjimas padeda palaikyti sveiką svorį, gerina virškinimą ir mažina tulžies akmenų susidarymo riziką.
- Sveiko svorio palaikymas. Nutukimas yra vienas iš pagrindinių tulžies akmenligės rizikos veiksnių.
- Laipsniškas svorio metimas. Jei turite antsvorio, stenkitės mesti svorį palaipsniui, ne daugiau kaip 1-2 kg per savaitę. Staigus svorio kritimas gali padidinti tulžies akmenų susidarymo riziką.
- Reguliarūs valgymo įpročiai. Stenkitės valgyti reguliariai, nepraleidinėkite valgymų. Ilgos pertraukos tarp valgymų gali padidinti tulžies koncentraciją tulžies pūslėje ir akmenų susidarymo riziką.
- Venkite alkoholio arba vartokite jį saikingai.
Apibendrinimas
Tulžis yra nepaprastai svarbus organizmo skystis, būtinas riebalų virškinimui, riebaluose tirpių vitaminų įsisavinimui, cholesterolio ir toksinų šalinimui. Nors dažnai nepastebima, kol nesutrinka jos veikla, tulžies pūslė ir jos gaminama tulžis atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį mūsų sveikatai. Sveika mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir sveiko svorio palaikymas – tai pagrindiniai dalykai, kuriuos galime padaryti, kad užtikrintume sveiką tulžies pūslės veiklą ir išvengtume su tulžimi susijusių problemų.