Topinambas, dar žinomas kaip žieminė bulvė, Jeruzalės artišokas ar saulėgrąžos gumbas, – tai nepelnytai primiršta daržovė, slepianti savyje tikrą sveikatos lobyną. Nors pavadinimas gali klaidinti, topinambas neturi nieko bendra nei su Jeruzale, nei su artišokais. Tai Šiaurės Amerikos kilmės augalas, giminingas saulėgrąžoms, auginamas dėl savo valgomų požeminių gumbų.
Topinambo kilmė ir istorija
Topinambai kilę iš Šiaurės Amerikos, kur vietiniai gyventojai juos augino ir vartojo maistui dar gerokai prieš atvykstant europiečiams. Į Europą topinambai atkeliavo XVII amžiuje, kurį laiką buvo itin populiarūs, ypač Prancūzijoje. Vėliau juos išstūmė bulvės, tačiau pastaraisiais metais topinambai vėl grįžta į mūsų lėkštes, vertinami dėl savo unikalaus skonio ir naudos sveikatai.
Kaip atrodo topinambas?
Topinambo augalas gali užaugti iki 3 metrų aukščio, stiebai tvirti, lapai šiurkštūs, primenantys saulėgrąžų lapus. Žydi geltonais žiedais, panašiais į mažas saulėgrąžas. Tačiau vertingiausia augalo dalis – požeminiai gumbai. Jie netaisyklingos formos, įvairaus dydžio, padengti plona odele, kurios spalva gali svyruoti nuo šviesiai rudos iki rausvos ar violetinės. Minkštimas baltas arba kreminis, traškus, sultingas, saldoko riešutų skonio.
Topinambų auginimas

Topinambai – nereiklūs augalai, puikiai prisitaikantys prie įvairių sąlygų. Jie mėgsta saulėtas vietas ir derlingą, gerai drenuotą dirvą, tačiau gali augti ir prastesnėje žemėje. Topinambai dauginasi gumbais. Pavasarį arba rudenį gumbai sodinami į žemę apie 10-15 cm gyliu, paliekant tarp augalų pakankamai vietos (apie 30-40 cm). Augimo metu topinambus reikia reguliariai laistyti, ypač sausros metu. Derlius imamas vėlai rudenį, po pirmųjų šalnų, arba pavasarį, prieš pradedant augti naujiems ūgliams.
Topinambų nauda sveikatai
Topinambai – tikras vitaminų ir mineralų šaltinis. Juose gausu inulino – ypatingo tipo skaidulų, turinčių probiotinį poveikį. Inulinas nesuvirškinamas plonojoje žarnoje, todėl pasiekia storąją žarną, kur tampa maistu gerosioms žarnyno bakterijoms. Tai padeda palaikyti sveiką žarnyno mikroflorą, gerina virškinimą, stiprina imuninę sistemą ir gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Be inulino, topinambuose yra kalio, geležies, magnio, fosforo, vitaminų C ir B grupės vitaminų.
Topinambai ir diabetas
Dėl didelio inulino kiekio topinambai ypač rekomenduojami sergantiems diabetu ar turintiems polinkį į šią ligą. Inulinas padeda reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje, mažina insulino poreikį. Taip pat topinambai turi žemą glikeminį indeksą, o tai reiškia, kad jie nesukelia staigaus cukraus kiekio kraujyje šuolio.
Virškinimo gerinimas
Inulinas veikia kaip prebiotikas, maitindamas gerąsias žarnyno bakterijas. Tai skatina jų dauginimąsi, gerina virškinimą, padeda išvengti vidurių užkietėjimo, mažina pilvo pūtimą. Sveikas žarnynas – stiprus imunitetas ir gera savijauta.
Imuninės sistemos stiprinimas
Gerosios žarnyno bakterijos, kurių dauginimąsi skatina inulinas, atlieka svarbų vaidmenį stiprinant imuninę sistemą. Jos padeda kovoti su patogenais, mažina uždegiminius procesus organizme, stiprina organizmo atsparumą ligoms.
Širdies ir kraujagyslių sveikata
Topinambuose esantis kalis padeda reguliuoti kraujospūdį, o skaidulos mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Tai teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sveikatą, mažina širdies ligų riziką.
Svorio kontrolė
Topinambai yra mažai kaloringi, tačiau turtingi skaidulomis. Skaidulos suteikia sotumo jausmą, padeda kontroliuoti apetitą ir gali padėti numesti svorio arba išlaikyti esamą.
Topinambai virtuvėje
Topinambai – universalūs gumbai, kuriuos galima naudoti įvairiausiais būdais. Juos galima valgyti žalius, virtus, keptus, troškintus, kepti orkaitėje, dėti į salotas, sriubas, troškinius, apkepus. Žali topinambai yra traškūs ir sultingi, primena ridikėlių ir riešutų skonį. Termiškai apdoroti topinambai tampa minkštesni, saldesni. Prieš vartojimą topinambus reikia nuplauti ir, jei norite, nulupti. Tačiau odelė taip pat yra valgoma ir turi daug naudingų medžiagų.
Išbandykite šiuos paprastus receptus:
- Topinambų salotos: Sutarkuokite žalius topinambus, morkas ir obuolius, pagardinkite citrinos sultimis, aliejumi, druska ir pipirais.
- Kepti topinambai: Supjaustykite topinambus griežinėliais, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pabarstykite mėgstamais prieskoniais (pvz., rozmarinu, čiobreliais) ir kepkite orkaitėje, kol suminkštės.
- Topinambų sriuba: Virkite topinambus kartu su kitomis daržovėmis (pvz., morkomis, bulvėmis, svogūnais), sutrinkite trintuvu iki vientisos masės, pagardinkite grietinėle ar kokosų pienu.
- Topinambų traškučiai: Plonai supjaustykite topinambus, pamirkykite sūdytame vandenyje, nusausinkite ir kepkite orkaitėje arba aliejuje, kol taps traškūs.
Galimas šalutinis poveikis
Nors topinambai yra labai naudingi, kai kuriems žmonėms jie gali sukelti virškinimo sutrikimų, ypač jei vartojami dideliais kiekiais. Dėl didelio inulino kiekio, topinambai gali sukelti pilvo pūtimą, dujų kaupimąsi, netgi viduriavimą. Todėl pradedant valgyti topinambus, rekomenduojama pradėti nuo mažų porcijų ir stebėti organizmo reakciją. Žmonėms, turintiems jautrų virškinimo traktą, prieš pradedant vartoti topinambus, patartina pasitarti su gydytoju ar mitybos specialistu.
Apibendrinimas
Topinambai – tai vertinga ir skani daržovė, kurią verta įtraukti į savo mitybos racioną. Jie ne tik praturtins jūsų patiekalus naujais skoniais, bet ir suteiks daug naudos sveikatai. Nuo virškinimo gerinimo ir imuninės sistemos stiprinimo iki diabeto kontrolės ir širdies sveikatos palaikymo – topinambai gali tapti jūsų slaptu ginklu siekiant geresnės savijautos.