Sausas kosulys – tai dažnas simptomas, galintis sukelti diskomfortą ir netgi skausmą. Skirtingai nuo drėgno kosulio, sausas kosulys nepasižymi gleivių ar skreplių išskyrimu. Jis dažnai apibūdinamas kaip dirginantis, perštintis, „sausas” pojūtis gerklėje. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime sauso kosulio priežastis, lydinčius simptomus, bei namų gynimo būdus, padedančius palengvinti šį nemalonų negalavimą.
Galimos sauso kosulio priežastys
Sausas kosulys gali atsirasti dėl įvairių veiksnių. Dažniausios priežastys yra šios:
- Virusinės infekcijos. Peršalimas ar gripas yra vienos dažniausių sauso kosulio priežasčių. Virusai dirgina kvėpavimo takus, sukeldami uždegimą ir kosulio refleksą. Paprastai šis kosulys praeina savaime per kelias savaites, kartu su kitais peršalimo simptomais.
- Alergijos. Alerginės reakcijos į žiedadulkes, dulkes, gyvūnų pleiskanas ar kitus alergenus gali sukelti sausą kosulį. Alergenai dirgina kvėpavimo takus, sukeldami uždegimą ir kosulį. Dažnai kartu pasireiškia ir kiti alergijos simptomai, tokie kaip čiaudulys, sloga, akių niežėjimas.
- Astma. Astma yra lėtinė kvėpavimo takų liga, kuriai būdingi pasikartojantys dusulio priepuoliai, švokštimas krūtinėje ir sausas kosulys. Kosulys gali būti ypač varginantis naktį ar fizinio krūvio metu.
- Gastroezofaginis refliuksas (GERL). GERL atveju skrandžio rūgštis patenka atgal į stemplę, dirgindama ją ir sukeldama sausą kosulį. Šis kosulys dažnai sustiprėja atsigulus arba pavalgius.
- Vaistų šalutinis poveikis. Kai kurie vaistai, ypač AKF inhibitoriai (vartojami kraujospūdžiui mažinti), gali sukelti sausą, įkyrų kosulį kaip šalutinį poveikį.

- Rūkymas.Rūkymas yra viena dažniausių lėtinio sauso kosulio priežasčių. Tabako dūmai dirgina ir pažeidžia kvėpavimo takus.
- Oro tarša. Užterštas oras, kuriame gausu dulkių, dūmų ar kitų dirgiklių, gali sukelti sausą kosulį.
- Sausas oras. Ypač šildymo sezono metu, kai patalpų oras yra sausas, gali atsirasti gerklės perštėjimas ir sausas kosulys.
- Kvėpavimo takų dirginimas. Stiprūs kvapai, chemikalai, dulkės gali dirginti kvėpavimo takus ir sukelti trumpalaikį sausą kosulį.
- Lėtinis bronchitas. Tai ilgalaikis bronchų uždegimas, kuriam dažnai būdingas ir kosulys.
- Intersticinės plaučių ligos. Tai retos ligos, pažeidžiančios plaučių audinį, tarp daugelio simptomų pasireiškia ir sausas kosulys.
- Kitos retos priežastys. Kai kuriais retais atvejais sausą kosulį gali sukelti plaučių vėžys, širdies nepakankamumas ar kitos rimtos ligos.
Lydintys simptomai
Sausas kosulys retai būna vienintelis simptomas. Dažnai jį lydi kiti negalavimai, priklausomai nuo kosulio priežasties. Šie simptomai gali būti:
- Gerklės skausmas ar perštėjimas.
- Užkimimas.
- Sloga.
- Čiaudulys.
- Karščiavimas.
- Bendras silpnumas.
- Raumenų skausmas.
- Galvos skausmas.
- Dusulys.
- Švokštimas krūtinėje.
- Rėmuo.
- Sunkumas ryjant.
Kada kreiptis į gydytoją?
Daugeliu atvejų sausas kosulys praeina savaime per kelias savaites. Tačiau, reikėtų kreiptis į gydytoją, jeigu:
- Kosulys nepraeina ilgiau nei tris savaites.
- Kosulys labai stiprus ir varginantis.
- Kosint atsiranda kraujo.
- Atsiranda dusulys ar švokštimas krūtinėje.
- Kartu pasireiškia aukšta temperatūra, kuri nekrenta.
- Kosulys trukdo miegoti ar kasdienei veiklai.
- Yra kitų nerimą keliančių simptomų.
- Įtariate, kad kosulys gali būti susijęs su vartojamais vaistais.
- Sergate lėtinėmis ligomis, pvz., astma, širdies ligomis.
Namų gynimo būdai sausam kosuliui malšinti
Jeigu sausas kosulys nėra sukeltas rimtos ligos ir netrukdo kasdienei veiklai, galima pabandyti jį palengvinti namų sąlygomis. Štai keletas patarimų:
- Gerkite daug skysčių. Skysčiai padeda drėkinti kvėpavimo takus ir mažina gerklės dirginimą. Geriausia gerti vandenį, žolelių arbatas (pvz., čiobrelių, ramunėlių), sultis. Venkite kofeino ir alkoholio, nes jie gali dehidratuoti organizmą.
- Naudokite oro drėkintuvą. Sausas oras gali sustiprinti kosulį. Oro drėkintuvas padės palaikyti optimalią drėgmę patalpoje.
- Venkite dirgiklių. Stenkitės vengti dūmų, dulkių, stiprių kvapų ir kitų dirgiklių, kurie gali sudirginti kvėpavimo takus.
- Medus. Medus turi raminamųjų ir antibakterinių savybių. Galite įsidėti šaukštelį medaus į arbatą arba tiesiog suvalgyti. Svarbu: medaus negalima duoti vaikams iki vienerių metų dėl botulizmo rizikos.
- Čiulpkite ledinukus nuo kosulio. Ledinukai drėkina gerklę ir gali laikinai sumažinti kosulio refleksą. Rinkitės ledinukus be cukraus.
- Skalaukite gerklę druskos tirpalu. Į stiklinę šilto vandens įberkite pusę šaukštelio druskos ir gerai išmaišykite. Skalaukite gerklę kelis kartus per dieną.
- Ilsėkitės. Poilsis padeda organizmui kovoti su infekcija ir greičiau pasveikti.
- Garų inhaliacijos. Įkvėpkite garų nuo karšto vandens dubens. Galite įlašinti kelis lašus eterinio aliejaus (pvz., eukalipto, mėtų). Būkite atsargūs, kad nenusidegintumėte.
- Pakelkite galvą miegant. Jei kosulys sustiprėja naktį, pabandykite miegoti pusiau sėdomis ar ant aukštesnės pagalvės.
- Imbieras. Imbiero arbata ar tiesiog imbiero griežinėlio čiulpimas gali turėti teigiamą poveikį.
Svarbu pabrėžti, kad šie namų gynimo būdai tik palengvina simptomus, bet negydo kosulio priežasties. Jeigu kosulys nepraeina ar netgi stiprėja, būtina kreiptis į gydytoją.