Prostata, arba priešinė liauka, – tai vyriškojo reprodukcinio organo dalis, apie kurią dažnai kalbama puse lūpų, o kartais ir vengiama kalbėti apskritai. Tačiau ši nedidelė, graikinio riešuto dydžio liauka atlieka svarbų vaidmenį vyrų sveikatai, todėl būtina žinoti apie jos funkcijas, galimas problemas ir prevencines priemones.
Prostatos anatomija ir funkcijos
Prostata yra po šlapimo pūsle, apgaubusi šlaplę (kanalą, kuriuo šlapimas teka iš šlapimo pūslės). Ji sudaryta iš liaukinio audinio, raumenų ir jungiamojo audinio. Pagrindinė prostatos funkcija – gaminti skystį, kuris sudaro dalį spermos. Šis skystis yra šarminis, todėl padeda neutralizuoti rūgščią makšties terpę, taip apsaugodamas spermatozoidus ir padidindamas jų judrumą bei galimybę apvaisinti kiaušinėlį. Prostatos raumenys taip pat padeda išstumti spermą ejakuliacijos metu.
Dažniausios prostatos problemos
Su prostata susijusios problemos yra gana dažnos, ypač vyresniems nei 50 metų vyrams. Dažniausiai pasitaiko šios būklės:
- Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH). Tai nepiktybinis prostatos padidėjimas, kuris dažniausiai pasireiškia vyresniame amžiuje. Dėl padidėjusios prostatos spaudžiama šlaplė, todėl atsiranda šlapinimosi sutrikimų: dažnas noras šlapintis (ypač naktį), silpna šlapimo srovė, sunkumas pradėti ir baigti šlapintis, nevisiško šlapimo pūslės ištuštinimo jausmas.

- Prostatitas. Tai prostatos uždegimas, kuris gali būti ūminis arba lėtinis. Ūminis prostatitas dažniausiai sukeliamas bakterinės infekcijos ir pasireiškia karščiavimu, šaltkrėčiu, skausmu tarpvietėje, dubenyje, apatinėje nugaros dalyje, dažnu ir skausmingu šlapinimusi. Lėtinis prostatitas gali būti bakterinis arba ne bakterinis. Simptomai panašūs į ūminio prostatito, bet paprastai lengvesni ir trunka ilgiau.
- Prostatos vėžys. Tai piktybinis prostatos auglys, kuris yra viena dažniausių vėžio formų tarp vyrų. Ankstyvosiose stadijose prostatos vėžys dažnai nesukelia jokių simptomų. Vėlesnėse stadijose gali atsirasti šlapinimosi sutrikimų (panašių į GPH), kraujo šlapime ar spermoje, skausmo kauluose (ypač dubens ir stuburo srityje).
Prostatos problemų diagnostika
Jei jaučiate bet kokius šlapinimosi sutrikimus ar kitus simptomus, susijusius su prostata, svarbu kreiptis į gydytoją urologą. Diagnozei nustatyti gali būti naudojami šie tyrimai:
- Pirštinis tiesiosios žarnos tyrimas (rektalinis tyrimas). Gydytojas pirštu per tiesiąją žarną apčiuopia prostatą, įvertindamas jos dydį, formą, konsistenciją ir skausmingumą.
- Šlapimo tyrimas. Padeda nustatyti, ar nėra infekcijos požymių.
- Kraujo tyrimas (PSA). Prostatos specifinis antigenas (PSA) yra baltymas, kurį gamina prostata. Padidėjęs PSA kiekis kraujyje gali rodyti prostatos vėžį, tačiau taip pat gali būti padidėjęs ir dėl GPH ar prostatito. PSA tyrimas nėra specifinis prostatos vėžiui nustatyti, todėl visada reikalingi papildomi tyrimai.
- Ultragarso tyrimas. Gali būti atliekamas transrektalinis (per tiesiąją žarną) arba transabdominalinis (per pilvo sieną) ultragarso tyrimas, siekiant vizualizuoti prostatą ir įvertinti jos struktūrą.
- Prostatos biopsija. Jei įtariamas prostatos vėžys, atliekama biopsija – paimamas nedidelis prostatos audinio mėginys mikroskopiniam tyrimui.
- Magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Šis tyrimas gali būti atliekamas, siekiant detaliau įvertinti prostatą ir aplinkinius audinius, ypač jei įtariamas vėžio išplitimas.
- Kompiuterinė tomografija(KT). Gali būti naudojama išplitusio vėžio stadijai įvertinti.
Prostatos problemų gydymas
Gydymas priklauso nuo diagnozės. GPH dažniausiai gydoma vaistais, kurie atpalaiduoja prostatos ir šlapimo pūslės kaklelio raumenis (alfa blokatoriai) arba mažina prostatos dydį (5-alfa reduktazės inhibitoriai). Sunkesniais atvejais gali prireikti chirurginio gydymo (pvz., transuretralinės prostatos rezekcijos – TURP). Ūminis bakterinis prostatitas gydomas antibiotikais. Lėtinis bakterinis prostatitas taip pat gydomas antibiotikais, tačiau gydymo kursas paprastai būna ilgesnis. Nebakterinis prostatitas gydomas simptomiškai – skiriami vaistai nuo skausmo, uždegimo, raumenis atpalaiduojantys vaistai.
Prostatos vėžio gydymas priklauso nuo vėžio stadijos, agresyvumo ir paciento bendros sveikatos būklės. Gali būti taikoma chirurginė operacija (prostatektomija), spindulinė terapija, hormonų terapija, chemoterapija arba šių metodų kombinacija. Vis dažniau taikomas ir aktyvus stebėjimas – reguliarūs tyrimai, neskiriant jokio aktyvaus gydymo, kol liga neprogresuoja.
Prostatos sveikatos profilaktika
Nors visiškai išvengti prostatos problemų neįmanoma, galima imtis tam tikrų priemonių, kurios padėtų sumažinti riziką:
- Sveika mityba. Rekomenduojama valgyti daug vaisių, daržovių, viso grūdo produktų, liesos mėsos ir žuvies. Vengti perdirbtų maisto produktų, raudonos mėsos, sočiųjų riebalų ir cukraus.
- Reguliarus fizinis aktyvumas. Bent 30 minučių vidutinio intensyvumo fizinio aktyvumo kasdien (pvz., greitas ėjimas, bėgimas, plaukimas, važiavimas dviračiu).
- Pakankamas skysčių vartojimas. Gerkite pakankamai vandens, kad išvengtumėte dehidratacijos.
- Reguliarūs lytiniai santykiai. Tyrimai rodo, kad reguliarūs lytiniai santykiai (ejakuliacija) gali padėti sumažinti prostatos vėžio riziką.
- Nerūkymas. Rūkymas yra daugelio ligų, įskaitant prostatos vėžį, rizikos veiksnys.
- Saikingas alkoholio vartojimas.
- Reguliarūs sveikatos patikrinimai. Vyrams, vyresniems nei 50 metų (arba jaunesniems, jei šeimoje yra buvę prostatos vėžio atvejų), rekomenduojama reguliariai tikrintis sveikatą, įskaitant PSA tyrimą ir rektalinį tyrimą.
Mažiau žinomi faktai apie prostatą
- Prostatos pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžio „prostates”, reiškiančio „stovintis priešais” arba „gynėjas”.
- Prostata gamina ne tik skystį, bet ir tam tikrus fermentus, pvz., prostatos specifinį antigeną (PSA), kuris svarbus spermos skystinimui.
- Kai kurie gyvūnai, pvz., šunys, taip pat turi prostatą ir gali sirgti panašiomis ligomis kaip ir žmonės.
- Yra atliekami moksliniai tyrimai, siekiant sukurti naujus prostatos vėžio gydymo metodus, pvz., genų terapiją, imunoterapiją.
- Tam tikri maisto produktai, pvz., pomidorai (dėl juose esančio likopeno), brokoliai, žalioji arbata, gali turėti teigiamą poveikį prostatos sveikatai.
- Stresas gali turėti įtakos prostatos sveikatai ir pabloginti prostatito simptomus.
Prostata – svarbi vyro organizmo dalis. Nors su ja susijusios problemos yra gana dažnos, ankstyva diagnostika ir tinkamas gydymas gali padėti išsaugoti gerą sveikatą ir gyvenimo kokybę. Rūpinkitės savo sveikata, laikykitės sveikos gyvensenos principų ir reguliariai tikrinkitės pas gydytoją.