Podagra – tai skausminga artrito forma, kurią sukelia šlapimo rūgšties kristalų kaupimasis sąnariuose. Dažniausiai pažeidžiamas didysis kojos pirštas, tačiau liga gali paveikti ir kitus sąnarius: kelius, čiurnas, alkūnes, riešus. Podagros priepuoliai pasireiškia staigiu, stipriu skausmu, patinimu, paraudimu ir jautrumu. Nors šiuolaikinė medicina siūlo efektyvius vaistus podagrai gydyti, daugelis žmonių vis dar ieško natūralių, liaudiškų priemonių, kurios galėtų palengvinti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę. Šiame straipsnyje aptarsime įvairius liaudiškus metodus, naudojamus podagros skausmui malšinti ir priepuolių prevencijai.
Mitybos pokyčiai – kertinis akmuo kovojant su podagra
Vienas svarbiausių veiksnių, turinčių įtakos podagros vystymuisi, yra mityba. Tam tikri maisto produktai, kuriuose gausu purinų, skatina šlapimo rūgšties gamybą organizme. Todėl, sergant podagra, rekomenduojama vengti arba riboti šiuos produktus:
- Raudona mėsa (jautiena, kiauliena, aviena) ir subproduktai (kepenys, inkstai, širdis).
- Jūros gėrybės, ypač riebios žuvys (silkė, skumbrė, sardinės, ančiuviai) ir vėžiagyviai (krevetės, krabai, omarai).
- Alkoholiniai gėrimai, ypač alus ir stiprieji gėrimai.
- Saldūs gėrimai ir maisto produktai, kuriuose gausu fruktozės.
- Kai kurios daržovės, tokios kaip špinatai, šparagai, žiediniai kopūstai ir grybai (nors jų poveikis mažesnis nei mėsos produktų).
Vietoj šių produktų, rekomenduojama rinktis:

- Vaisius, ypač vyšnias, braškes, mėlynes ir kitas uogas, kuriose gausu antioksidantų. Vyšnios, manoma, turi ypatingą poveikį mažinant šlapimo rūgšties kiekį.
- Daržoves (išskyrus minėtas aukščiau).
- Liesus pieno produktus (pieną, jogurtą, varškę).
- Kiaušinius (saikingai).
- Grūdinius produktus (avižas, ruduosius ryžius, grikius).
- Riešutus ir sėklas (saikingai).
- Gerti daug vandens (2-3 litrus per dieną), kad padėtų iš organizmo pašalinti šlapimo rūgštį.
Svarbu pabrėžti, kad mitybos pokyčiai turėtų būti individualūs ir pritaikyti pagal kiekvieno žmogaus poreikius ir organizmo reakcijas. Rekomenduojama pasitarti su gydytoju arba dietologu.
Vaistažolių galia podagros gydyme
Liaudies medicinoje nuo seno naudojamos įvairios vaistažolės, turinčios priešuždegiminių, skausmą malšinančių ir šlapimo rūgšties išsiskyrimą skatinančių savybių. Štai keletas populiariausių:
- Dilgėlės. Dilgėlių arbata arba nuoviras gali padėti sumažinti uždegimą ir skausmą. Dilgėlės taip pat skatina šlapimo rūgšties išsiskyrimą. Galima naudoti šviežias arba džiovintas dilgėles.
- Kiaulpienės. Kiaulpienių šaknų arbata arba lapų salotos gali padėti pagerinti kepenų funkciją ir skatinti šlapimo rūgšties šalinimą.
- Beržų lapai. Beržų lapų arbata turi diuretinį poveikį, todėl padeda pašalinti iš organizmo skysčių perteklių ir šlapimo rūgštį.
- Asiūklis. Asiūklio arbata taip pat pasižymi diuretinėmis savybėmis. Tačiau svarbu neviršyti rekomenduojamos dozės, nes asiūklis gali sudirginti inkstus.
- Petražolės. Petražolės – puikus vitamino C šaltinis, kuris gali padėti sumažinti šlapimo rūgšties kiekį kraujyje. Jas galima valgyti šviežias, dėti į salotas ar sriubas.
- Imbieras. Imbieras turi stiprių priešuždegiminių savybių. Galima vartoti imbiero arbatą, dėti imbiero į maistą arba naudoti imbiero kompresus ant skaudamų sąnarių.
- Ciberžolė. Ciberžolėje esantis kurkuminas taip pat pasižymi stipriu priešuždegiminiu poveikiu. Ciberžolę galima vartoti kaip prieskonį, gerti ciberžolės pieną arba naudoti ciberžolės kapsules.
Prieš pradedant vartoti bet kokias vaistažoles, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, ypač jei vartojate kitus vaistus ar turite lėtinių ligų. Vaistažolės gali sąveikauti su vaistais arba sukelti šalutinį poveikį.
Kiti liaudiški metodai
Be mitybos pokyčių ir vaistažolių, yra ir kitų liaudiškų metodų, kurie gali padėti palengvinti podagros simptomus:
- Šaltis. Ūminio podagros priepuolio metu ant skaudamo sąnario galima dėti ledo kompresus (ledo pakelį, suvyniotą į rankšluostį). Šaltis padeda sumažinti skausmą ir patinimą. Kompresą laikyti 15-20 minučių kelis kartus per dieną.
- Šiluma. Praėjus ūminiam priepuoliui, galima naudoti šiltus kompresus arba voneles. Šiluma padeda atpalaiduoti raumenis ir pagerinti kraujotaką.
- Obuolių actas. Kai kurie žmonės teigia, kad obuolių actas gali padėti sumažinti šlapimo rūgšties kiekį organizme. Galima gerti vandenį su obuolių actu (1-2 šaukšteliai acto į stiklinę vandens) arba daryti kompresus su obuolių actu.
- Aktyvus gyvenimo būdas. Reguliarus fizinis aktyvumas padeda palaikyti sveiką svorį, gerina sąnarių judrumą ir bendrą savijautą. Tačiau svarbu vengti intensyvių treniruočių ūminio priepuolio metu.
- Magnio vonios. Magnio sulfatas (Epsom druska) ištirpintas šiltame vandenyje, gali padėti sumažinti raumenų įtampą ir skausmą.
- Masažas. Švelnus skaudamo sąnario masažas gali pagerinti kraujotaką ir sumažinti skausmą. Tačiau masažas neturėtų būti atliekamas ūminio priepuolio metu.
- Atsipalaidavimas ir streso valdymas. Stresas gali pabloginti podagros simptomus. Todėl svarbu rasti būdų atsipalaiduoti ir valdyti stresą, pavyzdžiui, praktikuoti jogą, meditaciją, kvėpavimo pratimus ar užsiimti kita mėgstama veikla.
Prevencija – geriau nei gydymas
Nors podagra yra lėtinė liga, tinkamai prižiūrint ir keičiant gyvenimo būdą, galima sumažinti priepuolių dažnumą ir intensyvumą. Svarbiausia yra laikytis subalansuotos mitybos, vengti rizikos veiksnių, reguliariai mankštintis, palaikyti sveiką svorį ir gerti pakankamai skysčių. Taip pat svarbu reguliariai tikrintis sveikatą ir, esant reikalui, vartoti gydytojo paskirtus vaistus.
Liaudiški vaistai nuo podagros gali būti naudingas papildymas tradiciniam gydymui, tačiau jie neturėtų pakeisti gydytojo paskirtų vaistų. Prieš pradedant naudoti bet kokias liaudiškas priemones, būtina pasitarti su gydytoju.